“Λίγο πριν τις εξετάσεις”

Με αφορμή τις γραπτές προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις που καλούνται οι μαθητές μας να δώσουν φέτος για πρώτη φορά, διοργανώθηκε ενημερωτική εκδήλωση για τους γονείς/κηδεμόνες του 10ου Γυμνασίου Λάρισας, την Παρασκευή, 20 Μαΐου 2022 στην αίθουσα της Βιβλιοθήκης.

«Τεχνικές Διαχείρισης του Άγχους» και «Διαχείριση του Χρόνου» ήταν τα θέματα που ανέπτυξαν οι κ.κ. Ελένη Σοφού, Ψυχολόγος και Ελένη Μακαντάση, Κοινωνική Λειτουργός της Επιτροπής Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) που λειτουργεί στο σχολείο μας.

Ακολούθησε συζήτηση με τους γονείς, δόθηκαν χρήσιμες συμβουλές για το σωστό προγραμματισμό του χρόνου, τον τρόπο μελέτης, την υποστηρικτική και ενθαρρυντική στάση που πρέπει να κρατήσουν απέναντι στην προσπάθεια των παιδιών τους.

Στο τέλος, δόθηκε έντυπο υλικό για … προβληματισμό στο σπίτι.

Ελπίζουμε να έφυγαν με λιγότερο άγχος! 😘