“Με το Βλέμμα του Άλλου” – Βιωματικό εργαστήρι ενσυναίσθησης – ΚΘΒΕ

από το πρόγραμμα “Το ΚΘΒΕ στην Εκπαίδευση

Το βιωματικό εργαστήρι “Με το Βλέμμα του Άλλου” είναι εμπνευσμένο από το βιβλίο «Η ιστορία του Μιξ, του Μαξ, του Μεξ» του Λουίς Σεπούλβεδα. Το διήγημα υμνεί την αξία της φιλίας και προβάλλει την αποδοχή και το σεβασμό στη διαφορετικότητα.

Μιξ, Μαξ και Μεξ λέγονται οι τρεις ήρωες της ιστορίας, που δεν είναι άλλοι από μια γάτα, ένα κορίτσι και ένα ποντίκι. Όταν η γάτα άρχισε να γερνάει, κάποια στιγμή τυφλώθηκε. Μέχρι που συνάντησε ένα ποντίκι. Μέσα από τις περιγραφές του έγινε “τα μάτια της γάτας” και συνδέθηκαν έτσι με μια βαθιά φιλία.

Μια τυφλή γάτα με έναν αδύναμο ποντίκι μπορούν να πετύχουν το ακατόρθωτο;

Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης, μέσα από τις τεχνικές του εκπαιδευτικού θεάτρου, (παγωμένες εικόνες, παντομίμα, προσομοιώσεις) απέδειξαν ότι ΝΑΙ, οι ήρωες της ιστορίας, αλλά και κατ΄επέκταση όλοι οι άνθρωποι μπορούν να πετύχουν το ακατόρθωτο, αρκεί στις σχέσεις να υπερισχύει η αξία της φιλίας, ο σεβασμός και η αποδοχή του διαφορετικού, η συμπερίληψη και η ενσυναίσθηση.

Ενσυναίσθηση
… με το βλέμμα του άλλου!
Η Ομάδα του Εργαστηρίου με τη Φιλόλογο καθηγήτριά τους, κα Αργυρούλη Αικατερίνη