Γονείς/Κηδεμόνες, Εκδηλώσεις, Νέα/Ανακοινώσεις, Ψυχική Υγεία

Ψηφιακός εκφοβισμός – Cyber bullying

Μία πολύ ενδιαφέρουσα εκδήλωση, με θέμα: “Ψηφιακός εκφοβισμός – cyber bullying” παρακολούθησαν την Παρασκευή, 19 Απριλίου 2019 οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας.

Για το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού, τα κοινωνικά μέσα δικτύωσης, την παραπλανητική πληροφόρηση, την πολιτική προστασίας προσωπικών δεδομένων, το νομικό πλαίσιο, τα μέτρα πρόληψης, καθώς και χρήσιμες οδηγίες πλοήγησης σε ένα ασφαλές διαδίκτυο παρουσίασε η καθηγήτρια Πληροφορικής κα Μουλώτσιου Ευαγγελία στους γονείς των έφηβων μαθητών μας.

Τα δεδομένα των τελευταίων ερευνών για χρήση του διαδικτύου από τη νηπιακή ηλικία, την εξάρτηση και τον εθισμό των εφήβων σε αυτό ευαισθητοποίησαν τους γονείς, ενώ η προβολή βραβευμένων ταινιών μικρού μήκους σχετικά με τους κινδύνους που κρύβει το διαδίκτυο επιβεβαίωσαν τις ανησυχίες τους.