Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικοί, Μαθητές/Μαθήτριες, Νέα/Ανακοινώσεις

“Ποιος Είμαι;” – Η Ταυτότητά μου.

“Ποιος Είμαι;” Πόσο μοναδικός και διαφορετικός είμαι; Πόσα κοινά στοιχεία μπορεί να έχω με τους άλλους;

Για τρίτη συνεχή χρονιά στο σχολείο μας υλοποιείται το καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Κι αν ήσουν εσύ;” της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση.

Σκοπός του προγράμματος είναι η αποδοχή της διαφορετικότητας και ο σεβασμός των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Το φετινό θέμα είναι η Ταυτότητα! Αρχικά, οι μαθητές συλλέγουν πληροφορίες για τον εαυτό τους μέσα από εικόνες περιοδικών, εφημερίδες ή συμβολισμούς και συνθέτουν το “Είμαι”! Η τελική παρουσίαση του προγράμματος θα γίνει με την τέχνη της φωτογραφίας!

Αξίζει να σημειωθεί ότι για την υλοποίηση του προγράμματος οι εμπλεκόμενοι φορείς επιμορφώνουν βιωματικά τους εκπαιδευτικούς των σχολείων. Φυσικά, ήμασταν κι εμείς εκεί! Παπαδοπούλου Κ – Δ/ντρια, Μουλώτσιου Ε., Κουτούδη Ι., Τσολάκη Φ., Γκαλίτσιου Β., Αποστολίνα Σ.