Εργαστήρι Δημιουργικής Γραφής – Μια “δημιουργική” επίσκεψη στο σχολείο μας!

Μία υπέροχη συνεργασία του 10ου Γυμνασίου Λάρισας με το Εργαστήρι Δημιουργικής Γραφής, Φιλαναγνωσίας και Χειροτεχνίας του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας “Teach Me How To Greek”, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 20 Μαΐου 2022.

Οι μαθητές του Α4 που υλοποιούν τη φετινή σχολική χρονιά το πολιτιστικό πρόγραμμα “Ο μαγευτικός κόσμος της Βιβλιοθήκης΄” και οι υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος κ.κ. Μέρτζου Αικ., Αντωνίου Φ. και Πιπίλη Ελ. προσκάλεσαν στο σχολείο μας την Υπεύθυνη του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας κα Δήμητρα Σιάρακα, MSc στη Διδασκαλία της Γλώσσας και της Λογοτεχνίας και Off AHS στη Δημιουργική Γραφή και την κα Βασιλική Αλεξούλη, Φιλόλογο, MSc στην Ειδική Αγωγή, οι οποίες έφεραν τα παιδιά σε επαφή με τον … μαγικό κόσμο του βιβλίου!

Οι μαθητές γνώρισαν την τεχνική της δημιουργικής γραφής μέσα από διαδραστικές ασκήσεις και ασκήσεις αυτογνωσίας, έγραψαν τα δικά τους κείμενα και έφτιαξαν το δικό τους βιβλίο τους με ανακυκλώσιμα υλικά.